Hlavní strana | Historické počítače | Ukázky hardwaru | Ostatní

Didaktik Gama

I tento počítač vyráběla firma Didaktik Skalica v roce 1987. Ačkoli všechny počítače založené na procesoru Z80A nemohly adresovat pamět větší než 64 kB, nabízel Didaktik Gama celkem 80 kB RAM. Používal totiž přepínání mezi paměťovými moduly. Měl dva 32 kB a jeden 16 kB modul. Na obalu byly LED diody signalizující, která paměť RAM je právě využívána.
Počítače Gama měly vestavený paralelní interface i8255. Používaly se původní Ferranti ULA a ruské paměťové čipy. Didaktik Gama nebyl plně kompatibilní s Sinclairem ZX Spectrum kvůli několika technický odlišnostem.
Postupem času Didaktik Skalica vyvinul tři modely Didaktiku Gama. První měl černý obal a byl vyroben v roce 1987, častěji nazývaný Gama'87. Měl chybu v přepínání paměťových modulů. Pokud byla proměnná RAMTOP výšší než 32 786, počítač se sesypal. V roce 1988 byl na trh uveden Gama'88 (šedý obal). Rozdílem oproti Gama'87 byla opravena chyba přepínání paměti. O rok později přišel na trh Gama'89. Šlo vylepšenou verzi Gama'88. Inženýři opravili některé chyby v ROM a trochu pozměnili hardware. Česká znaková sada a tiskové rutiny byly integrovány do paměti ROM. Gama'89 byl nejlepší model série Gama a vyráběl se až do roku 1992.

Odkazy:
http://osmi.tarbik.com/cssr/didaktik_gama.html
http://electronics.mysteria.cz/didaktik_gama/didaktik_gama.htm
http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2006110027