Hlavní strana | Historické počítače | Ukázky hardwaru | Ostatní

IQ 151

IQ-151 vyráběla firma ZPA Nový Bor. Počítač byl hlavně určen k výuce programování na všech typech škol. Na normální trh se nikdy nedostal.
Jeho hlavní předností byla modulová koncepce. Vzadu měl pět rozšiřujících pozic pro připojení pěti různých modulů. Každý modul mohl uživatel zapojit do libovolné pozice, avšak některé moduly nemohly být zapojené zároveň. Standartně se IQ-151 dodávalo s moduly VIDEO 32 a BASIC 6. Zdroj byl vestavěný přímo do skříně počítače a pro svou velkou produkci tepla se stal legendou, proto byl v novější verzi zvětšen chladič. Z legrace se říkalo, že když se na IQ-151 postaví šálek s kávou, tak jí udrží teplou. Nebo, že dokáže usušit mokré oblečení. Dalšími rozšiřujícími moduly, byly dvě karty s Pascalem a pro OS AMOS i síťová karta. IQ-151 mohl sloužit i jako server a sdílet některá zařízení, např. osmi palcovou disktetovou mechaniku.
I tento počítač prošel během vývoje několika změnami. Nejdříve se vyráběl s 32 kB RAM s možností rozšíření. Pozdější verze měla již 64 kB RAM. Některé počítače IQ-151 nesou označení "G". To znamená, že používají jiný Monitor (nahraný v EPROM) a díky tomu může počítač spolupracovat s modulem GRAFIK, který nabízel jemnější grafiku.
Uživatelé si často stěžovali na malou životnost membránové klávesnice. Klávesy šly špatně mačkat. Existovalo asi 50 kusů prototypu IQ-150, ale ten musel být kvůli ohromnému množství chyb stažen.

Odkazy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/IQ_151
http://www.iq151.net/
http://osmi.tarbik.com/cssr/iq151.html
http://bruxy.regnet.cz/zxs/iq151/iq151.html